[2] Domeny, serwery i CMS

Obecny status
Nie dołączyłeś
Cena
od 997zł
Zaczynamy

Jak będziemy pracować w tym module?

  • W każdej lekcji znajduje się materiał wideo, lista zadań do wykonania i ewentualnie pliki do pobrania.
  • Pod każdą lekcją znajduje się formularz, w którym możesz mi zadać pytanie. W ten sposób wiem, którego konkretnie tematu dotyczy Twoje pytanie.
  • W lekcji Konsultacje i Q&A znajduje się kalendarz, gdzie możesz zarezerwować sesję na indywidualną konsultację.
  • Pod każdą lekcją/tematem znajduje się przycisk Zaznacz jako ukończony. Korzystaj z niego, aby móc przejść do kolejnego etapu.

Wprowadzenie

Jeśli jesteś na początku drogi, wiedza zawarta w tej lekcji  pomoże Ci przejść przez jeden z ważniejszych etapów, na drodze zbudowania własnej platformy kursów online.

Zaczynamy od podstaw, ale jakże istotnych. Zdaję sobie sprawę, że jeśli posiadasz już własną domenę (czyt. adres strony internetowej) i hosting, to prawdopodobnie ten temat nie będzie dla Ciebie interesujący. Jednak sporo osób zaczyna totalnie od zera i wiedza odnośnie domen i serwerów jest im zupełnie obca.

Dlatego w tym materiale dowiesz się, co to jest domena i po co jest Ci potrzebna, jak możesz sprawdzić czy domena jest wolna  i jakie musisz ponosić koszty z tytułu corocznego utrzymywania domeny. Oczywiście domena to nie wszystko, gdyż trzeba gdzieś trzymać pliki swojej strony. Będziesz więc potrzebować hostingu (kawałka serwera współdzielonego przez grupę użytkowników), certyfikatu SSL dla szyfrowania połączeń. A jeśli wykupisz domenę u jednego dostawcy, a hosting u innego to jeszcze musisz to razem ze sobą powiązać. Tak więc dodatkowo jeszcze dowiesz się czym jest delegacja domeny i jak ją sprawnie przeprowadzić.

Niezależnie od tego, z jakiego hostingu korzystasz, musisz sprawdzić, czy spełnia minimalne wymagania do pracy z WordPressem. To, jaka wersja oprogramowania jest uruchomiona na Twoim serwerze, będzie mieć znaczenie przy konfigurowaniu platformy kursów online. Pomimo, że WordPress może pracować na starszych wersjach PHP, to jednak niektóre wtyczki ‚buntują’ się i odmawiają współpracy, jeśli uruchomiona jest wersja starsza niż 5.6.

Dlatego warto sprawdzić, z jakimi ustawieniami serwera przyjdzie Ci instalować WordPressa i jeśli nie spełniają zalecanych wymagań, trzeba będzie je zmienić. Warto też rozważyć sposób instalacji… Nie zawsze się opłaca korzystać z autoinstalatorów dostępnych na hostingu. Jeśli wszystko odbywa się w tle i nie można wprowadzić własnych ustawień – lepiej jest samodzielnie założyć bazę danych i przeprowadzić klasyczną instalację WordPress.

Przyznam szczerze, że chyba żaden ze znanych mi CMS’ów nie posiada tak błyskawicznego instalatora jaki ma WordPress. Oznacza to, że tak naprawdę ciężko jest coś zepsuć w samej instalacji – jeśli instalator nawiąże połączenie z bazą danych, oprogramowanie na serwerze spełnia minimalne wymagania i wszystko jest ok z uprawnieniami na serwerze – instalacja po prostu musi się udać

  • W tym module rekomenduję też instalację specjalnej wtyczki do ustawienia trybu konserwacji oraz wysyłki poczty przez protokół SMTP .

Tak więc – do dzieła!